Borůvkové víno


 

Borůvková šťáva pomalu kvasí, a proto je třeba ke šťávě přidávat buď bouřlivě rozkvašené víno v podobě zákvasu, nebo zákvas vysoce aktivního druhu kulturních kvasinek Současně přidáváme ke šťávě živnou sůl v množství 25 g na 100 litru již upravené šťávy.
Na počátku kvašení , a stejně tak i při bouřlivém kvašení,musí být teplota prostředí stále na 20°C,aby průběh kvašení byl intenzivní a pokud možno bez výkyvu.
Přetříděné borůvky zbavíme všech příměsí,podlijeme malým množstvím vody a prohřejeme po dobu asi 15 minut při teplotě 70 až 75°C.Současně je rozmačkáme. Ještě teplou hmotu vylisujeme.Vyčiřenou šťávu upravíme přidáním přísad a kvasinek podle předpisu.

Borůvkové stolní víno


K10 litrům šťávy přidáme 3 litry vody,2,2 kg cukru, zákvas a živnou sůl. Po bouřlivém kvašení můžeme víno nechat dokvášet na kvasnicích až do optimální jakosti.Vlivem vyššího obsahu tříslovin je borůvkové víno velice stabilní.Celkem získáme asi 14 litrů borůvkového stolního vína.

Borůvkové dezertní víno

Abychom zvýšili obsah alkoholu,přidáme do šťávy úměrně více cukru.Do10 litrů borůvkové šťávy přidáme 2,7 kg cukru,3 litry vody,zákvas čisté kultury kvasinek, které jsou schopny pracovat i při vyšším obsahu cukru a alkoholu,a živnou sůl. Takto upravenou šťávu necháme kvasit při vyšší teplotě. Jakmile přejde bouřlivé kvašení, umístíme v kvasné nádobě do chladnějšího prostředí s teplotou asi 10 až 15°C. Zde necháme víno dokvášet i několik měsíců, až se všechen cukr přemění v alkohol. Do dokvašeného vína přidáme po stočení 1,2 kg cukru.Tímto způsobem vyrobíme přibližně 15 litrů dezertního vína.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky